Sıkıntı-Tatminsizlik

Sıkıntı-Tatminsizlik

   
Amaçsızca Gezip Dolaşmanın Kökeninde Sıkıntı ve Tatminsizlik Vardır
 
Ekleyen : Abullah KAÇAN
Okuma Sayısı : 2611

 

Amaçsızca Gezip Dolaşmanın Kökeninde Sıkıntı ve Tatminsizlik Vardır

- Bazı insanlar için, mekan ve şartlar değiştiği halde yaşanan kaygılar, dertler, sıkıntılar hep sabit kalmaktadır. insanlar mutlu ve huzurlu olmanın bir yolu olarak gördükleri amaçsızca gezip dolaşmaktan bir huzur ve tat alamamaktadırlar.

-Allahın zikrinden yüz çeviren insanlar için dünya hayatında her ne yaparlarsa yapsınlar tatminsizlik söz konusudur. Bu da pek çok insanı çaresiz bir arayış içine sokmakta ve bu kişilerin oradan oraya amaçsızca gezerek boş vakit geçirmelerine neden olmaktadır.

-Bazı insanlar dünya hayatının güzelliklerini ve nimetlerini fark edemeyecek, gittikleri hiçbir yerden zevk alamayacak bir ruh haline nasıl girerler?Rabbimizin lütfettiği birçok nimete sahip oldukları halde neden daima büyük bir sıkıntı, kasvet, bunalım ve bıkkınlık içinde yaşarlar?

- İnsanlarda huzurlu ve mutlu bir yaşamı bulma arayışı, farklı bir yerlere gitme, kendilerince rahat edecekleri bir yer bulabilme arayışına dönüşmüştür. Bu nedenle sürekli gezip farklı insanlar görmek, bu kişilerin sıkça başvurduğu oyalanma yollarından biridir. Bu sayede aradıkları iç huzuru ve tatmini bulacakları umudunu taşır, ancak hiçbir defasında bunu bulamaz ve yine aynı döngünün içinde dolanıp dururlar. Aynı gece içinde bir mekândan başka bir eğlence mekânına, oradan da başka bir yere sürekli gezip dolaşırlar. Çünkü ilk gittikleri yerde istediklerini bulamazlar. Bu his onları başka yere yöneltir ve orada bunu karşılayabileceklerini zannederler; ancak o da olmaz ve buradan da aynı arayışla başka bir mekana giderler. Bu kısır döngünün sonunda ne eğlenme ya da dinlenme amacıyla gittikleri yerlerde ne de kendi evlerinde aradıkları mutluluğu bulamazlar. Çünkü her yere içlerindeki sıkıntıyı, kasvetli ruh halini de götürürler.

-Bazı insanlar da eğleniyor veya gülüyormuş gibi görünseler de, yalnızca eğlendiklerini zannetmektedirler. Günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunları ve problemleri hiç akıllarından çıkaramadıkları, her an onları düşündükleri için gittikleri her yerde, bulundukları her ortamda doğru dürüst eğlenip gülemez, sahte bir 'sevinç' ve 'mutluluk' tablosu çizerler.

- "İçimde sebepsiz bir sıkıntı var", "Canım çok sıkılıyor", "Canım hiçbir şey yapmak istemiyor" gibi sözler sarf ederek yaşamını sürdüren her insanın, acilen değiştirmesi gereken bir ruh hali içinde olduğunu görmesi gerekmektedir. Böyle bir sıkıntı içinde olan bir kişinin durup düşünmesi, kendi kendine bunun sebebini sorması ve bu durumun neden kaynaklandığını araştırıp buna çözüm araması şarttır.

-İlk olarak şunu belirtmek gerekir ki, gittikleri hiçbir ortamda huzurlu olamayan insanların ortak noktası, çevrelerinde görmüş oldukları tüm güzelliklerin ve nimetlerin gerçekte Yüce Allahın bir tecellisi olduğunun ve Allahın dilediği kişiyi nimetlendirdiğinin şuurunda olmamalarıdır. Bu nedenle de; Hem çevrelerinde gördükleri hem de sahip oldukları nimetler için Allaha şükredemezler, tevekkülsüz ve tahammülsüz olurlar. Nefislerindeki bencil tutkuları nedeniyle, gördükleri nimetlere ve güzelliklere sadece kendileri sahip olmak isterler. Arzu ettikleri nimetlere sahip olamamanın sıkıntısını ve rahatsızlığını her zaman yaşarlar. Başkalarının sahip olduklarına karşı ise büyük bir kıskançlık duyarlar. Bu, Allahtan ve ahiret hayatından gafil bir şekilde yaşayan insanlarda genel olarak görülen bir davranış bozukluğudur. Bu kişiler etraflarında gördükleri güzellikleri de gereği gibi takdir edemezler. Bu güzellikleri onlara veren Yüce Allahı kavrayamayan biri ise, ne o güzellikleri takdir edebilir, ne de bu güzelliklerden gereği gibi zevk alabilir. Kendisinden daha zengin, daha güzel, daha bakımlı bir insan gördüğünde hemen bundan rahatsızlık duyar. Dolayısıyla bu ruh halinde olan biri, nereye giderse gitsin, ne kadar güzel ortamlarda bulunursa bulunsun bunların hiçbirinden zevk alamaz. Aksine bu güzellikler onda adeta bir manevi azap oluşturur.

-Sahip olduklarıyla övülmek, başka insanların takdirini ve beğenisini kazanmak, söz konusu bu insanlar için çok önemlidir. Bu yüzden de bunu yeterince elde edemedikleri ortamlarda oldukça rahatsız ve sıkıntılı olurlar. İlginin ve beğeninin başka insanlara yöneltilmesinden hiç hoşnut olmazlar. Bu nedenle de hayattan gerçek anlamda bir zevk alamazlar. Çoğu zaman sinirli olmalarının, çevrelerindeki insanlara sert davranmalarının ve hiçbir şeyden gerçek anlamda tat alamamalarının temelinde de sahip oldukları bu kasvetli ruh hali vardır.

-Yaşadıkları hayat tarzının, benimsedikleri karakter yapısının onlara istediklerini vermediğini, kendilerini tatmin etmediğini ve hatta sıkıntıya soktuğunu hayatlarının her anında hissederler. Ancak buna çözüm olarak Kuran ahlakı dışında pek çok alternatifi deneseler de sonuç yine mutsuzluk ve huzursuzluk olmaktadır. Bu insanlar için gezme ve eğlenme zamanı bir serap gibidir. Hiçbir gerçekliği yoktur. Sadece eğlendiklerini ve hoş vakit geçirdiklerini zannederler ancak içlerinde duydukları sıkıntı ve hoşnutsuzluğun da farkındadırlar.

-.. Haberiniz olsun; kalpler yalnızca Allah'ın zikriyle mutmain olur (tatmin bulur).

-Bu dünya hayatı yalnızca bir oyun ve tutkulu bir oyalanmadır. Gerçekten ahiret yurdu ise, asıl hayat odur. Bir bilselerdi.(Rum Suresi, 64)

Muhabbetle...

 

Yorumlar

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

 

İlimi Araştırma Yeni Haberler

SUYUN AKIŞKANLIK DEĞERİ DE BELLİ BİR HESABA GÖREDİR

SUYUN AKIŞKANLIK DEĞERİ DE BELLİ BİR HESABA GÖREDİR Sıvı dendiğinde hepimizin gözünün önünde son derece akışkan bir madde canlanır.

Kozalaklı Ağaçlardaki Üstün Tasarım

Kozalaklı Ağaçlardaki Üstün Tasarım Kozalaklı ağaçların şekilleri incelendiği zaman, insanoğlunun mühendislik hesaplarıyla kar yüküne ...

 

© Copyright 2012 Abdullah KAÇAN | İlimnet - İlim İnternet

Kategoriler
Akaid - Allah'a İman , Cennet , Esmaül-Hüsna , Müslümanın Tutumları , | Fıkıh - Hac , Kurban , Namaz , Ramazan Ve Oruç , Taharet , Zekat , | İlimi Araştırma - Canlılar , Hz.Mehdi , Kuran Mucizeleri , | İslam Tarihi - Asr-ı Sadet , İslamdan Önce , Mezhepler Tarihi , Padişahlar , Peygamberler Tarihi , Savaşlar , | Kadın Ve Aile - Çocuk Eğitimi , Evlilik Müessesi , Örnek Kadınlar , | Siyer - Sahabeler , | Tasavvuf - Tasavvuf Büyükleri , |
Videolar Animasyon Belgesel Film Ve Dizi Komedi Eğlence Video Klip  
Kuran , Sünnet, Hadis , Mekke , Medine, Ravza, Muhammed (sav) , Sanal Kütüphane , İlahi , Ezgi , Hatim , Sohbet , Ders , Film , Çizgi Film, Arapça , Klip , Şiir , Mp3 , Belgesel ,Yazarlar
I