Hz. Aişe'ye Göre Peygamberimizin Ahlâkı

Hz. Aişe'ye Göre Peygamberimizin Ahlâkı

   
Peygamberimiz,iki şey arasında muhayyer bırakıldığı zaman , muhakkak onların en kolay olanını seçerdi...
 
Ekleyen : Abullah KAÇAN
Okuma Sayısı : 2523

 

   Hz. Aişe’ye göre:Peygamberimiz(s.a.v)’in ahlâkı, Kur’ân’dı.Peygamberimiz şahsı için,hiçbir zaman kin tutmaz ve öc almazdı.Bir şeye kızarsa, ona Kur’an kızdığı için kızardı.Bir şeyi beğenirse,Kur’an onu beğendiği için beğenirdi.

            Peygamberimiz,iki şey arasında muhayyer bırakıldığı zaman , muhakkak onların en kolay olanını seçerdi.Şayet, o kolay şey,günah bir şey ise,Peygamberimiz ondan da, insanların en uzak duranı olurdu.Ne kötü söz söyler, ne de kimseye  kötülük etmek isterdi.

        Peygamberimiz,sözlerini bir birine ulamaz,uzatmazdı.Sözü ayıra ayıra söyler,dinleyenlerin gönüllerine sindirirdi.Bir şeyi anlatırken de, kelimeleri tane tane söylerdi; O kadarki, isteyen, onları sayabilir, ezberleyebilirdi.

       Enes b. Mâlik(r.a)’in bildirdiğine göre;Peygamberimizin,-iyice anlaşılsın diye- sözünü bazen üç kere tekrarladığı olurdu.Yüzü gibi sesi de güzeldi.

Kaynak:M.Asım KÖKSAL- İslam Tarihi 1.Cilt

 

Yorumlar

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

 

İslam Tarihi Yeni Haberler

Artan Pilav

Artan Pilav Yahya Baba II. Bayezid zamanında Edirne Bayezid Külliyesi’nin aşçılarından biridir....

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı Yıldırım Bayezid Hanın İstanbul Boğazının en dar yerinde yaptırdığı ilk hisar.

 

© Copyright 2012 Abdullah KAÇAN | İlimnet - İlim İnternet

Kategoriler
Akaid - Allah'a İman , Cennet , Esmaül-Hüsna , Müslümanın Tutumları , | Fıkıh - Hac , Kurban , Namaz , Ramazan Ve Oruç , Taharet , Zekat , | İlimi Araştırma - Canlılar , Hz.Mehdi , Kuran Mucizeleri , | İslam Tarihi - Asr-ı Sadet , İslamdan Önce , Mezhepler Tarihi , Padişahlar , Peygamberler Tarihi , Savaşlar , | Kadın Ve Aile - Çocuk Eğitimi , Evlilik Müessesi , Örnek Kadınlar , | Siyer - Sahabeler , | Tasavvuf - Tasavvuf Büyükleri , |
Videolar Animasyon Belgesel Film Ve Dizi Komedi Eğlence Video Klip  
Kuran , Sünnet, Hadis , Mekke , Medine, Ravza, Muhammed (sav) , Sanal Kütüphane , İlahi , Ezgi , Hatim , Sohbet , Ders , Film , Çizgi Film, Arapça , Klip , Şiir , Mp3 , Belgesel ,Yazarlar
I