Çantamda gözlük, telefon, cüzdan varsa tamam, ya zihnimde?

Çantamda gözlük, telefon, cüzdan varsa tamam, ya zihnimde?

   
Bu serüven işte böyle başladı ve şimdi anlatacağım aşamaya geldi...
 
Ekleyen : Abullah KAÇAN
Okuma Sayısı : 1940

 

Konya’dayım, bir panele katıldım geri dönüyorum. Havaalanına gitmek üzere arabaya bindiğimde, hemen çantamdaki olmazsa olmazlarımı kontrol etme ihtiyacı hissettim. Kimliğim, her çanta değiştirişimde otomatik olarak yerine konduğu ve hiç çıkarılmadığı için onu eledim, her an kullandığım ve bir yerde unutma riski yüksek olan gözlük, telefon ve cüzdanıma baktım. Evet onlar tamam, içim rahat gidebilirim artık. Fakat o da ne? Ben bir şok yaşıyorum, kendime şunu soruyorum. Çantanda bunlar olmazsa sıkıntı yaşayacağın için kontrol etmeden yola çıkmıyorsun. Bunlar senin olmazsa olmazların, peki ya zihninde? Senin onları kontrol edip hatırlamadan yola çıkmadığın olmazsa olmazların var mı? Cevap “hayır”. İşte şok olduğum gerçek buydu. Benim böyle bir sistematiğim bu ana kadar oluşmamıştı. Acaba şimdiye kadar onlar olmadığı için, ben ne gibi sıkıntılar yaşadım da farkında olmadım. Ve ben onları başka şeylere bağladım ve hiç böyle düşünmediğim için tedbirim de olmadı. Aman Allah’ım, günü birlik besmele ile çıkma ve rast gele dualar etmenin dışında, benim zihnimde öne aldıklarımla hareket etmek gibi bir seçimim ve hazırlığım olmamıştı. Peki, bundan sonra ne yapmalıydım? Neyi öne almalı, neleri zihnimin gözlerinin önünden ayırmamalıydım? Günlerdir düşünüyorum, kaç kişiye sordum, istişare ettim, kendi zihnimdekiler ile onlarınkini karşılaştırdım ve bana “evet bunlar” dedirten altı temel esas belirledim şimdilik. Şıkları daha da artırmak mümkün, fakat sayı arttıkça pratiklik kaybolur ve uygulama imkânı zayıflar. Bu yüzden, benim için acil olanları ve aklıma yatanları seçtim. Danıştıkça gördüm ki, herkesin yanına alacakları farklı farklıydı. Benimkiler ise doğal olarak benim öne geçirdiklerim idi”.

Bu serüven işte böyle başladı ve şimdi anlatacağım aşamaya geldi. Bunu sizlerle de paylaşarak, faydayı artırmak istedim. Ayrıca sizin daha güzelini de üreteceğinize inanıyorum. En son, değerli kardeşim Yusuf Özkan Özburun beyefendi, değerli eşleri Nazlı Özburun hanımefendi ve araştırmacı yazar Ümit Şimşek beyefendi hocama danıştım. Ben sıralamayı şöyle başlattım;

Besmele, Dua, İyi niyet-Hüsn-ü zan. Devamında tereddütlü idim. Çok güzel anlamlı ilâveler teklif edildi fakat en son Özburun çiftinin teklifi ile, Salâvat ı ilâve ettim, devamına taktir dedim. Ve Ümit Şimşek hocam da, “örnek davranışlar” dedi. Böylece içime yatan bir sıralama yapmış ve zihnimdeki anlamına kavuşturmuş oldum. Yani dışarı çıkarken bunları gönlüme, zihnime almadan çıkmayacağım inşallah.

BESMELE : (Ya Rab’bim senin adınla başlıyorum, senin adınla adım atıyorum.)
DUA :(Doğru görmeyi doğru anlamayı doğru konuşmayı ve doğru davranarak razı olacağın şekilde yaşamamı nasip et.)
İYİ NİYET-HÜSNÜ ZAN: (Ben herkese ve her şeye karşı iyi niyetli ve güzel bir zan içinde Olacağım.)
TAKTİR: (Gördüğüm her iyi şeyi taktir edip sahibine teşekkür edeceğim.)
ÖRNEK DAVRANMAK: (Kim ne yaparsa yapsın ben insanca ve saygılı davranacağım.)
SALÂVAT: (Dilim hep Rasulûllah’ı ansın ki, zihnim yanlış şeylerle meşgul olmasın ve salavat getirmenin manevi kazancını yaşayayım.)

Bunları küçük bir kartona yazıp hep çantamda taşıyacağım inşallah ve ayrıca, çocuklarım ve eşim için de birer tane hazırlayıp pvc ile kaplatacak ellerine vereceğim. İnanıyorum ki, onlar ve sizler, benden daha iyisini yapacaksınız.

Ya Rab’bim, sen bizi bizden daha iyi bilirsin, senin şanına yakışan örnek bir kul olmak istiyoruz. Niyetimizi hayırlı, sonuçlarını başarılı eyle. Cümlemize daha iyisini yapmayı nasip et ve güzellikleri üretmede daim ve kaim eyle, ey kullarının ihtiyaçlarını en iyi bilen ve cevap veren güzel Allah’ım.

 

Yorumlar

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

 

Kadın Ve Aile Yeni Haberler

AİLE VE ÖNEMİ

AİLE VE ÖNEMİ Aile, anne baba ve çocuklardan oluşan toplumun en küçük birimidir...

TESETTÜR

TESETTÜR Kurandaki dış örtüden maksat tarif edilen tesettür ölçüleridir.

 

© Copyright 2012 Abdullah KAÇAN | İlimnet - İlim İnternet

Kategoriler
Akaid - Allah'a İman , Cennet , Esmaül-Hüsna , Müslümanın Tutumları , | Fıkıh - Hac , Kurban , Namaz , Ramazan Ve Oruç , Taharet , Zekat , | İlimi Araştırma - Canlılar , Hz.Mehdi , Kuran Mucizeleri , | İslam Tarihi - Asr-ı Sadet , İslamdan Önce , Mezhepler Tarihi , Padişahlar , Peygamberler Tarihi , Savaşlar , | Kadın Ve Aile - Çocuk Eğitimi , Evlilik Müessesi , Örnek Kadınlar , | Siyer - Sahabeler , | Tasavvuf - Tasavvuf Büyükleri , |
Videolar Animasyon Belgesel Film Ve Dizi Komedi Eğlence Video Klip  
Kuran , Sünnet, Hadis , Mekke , Medine, Ravza, Muhammed (sav) , Sanal Kütüphane , İlahi , Ezgi , Hatim , Sohbet , Ders , Film , Çizgi Film, Arapça , Klip , Şiir , Mp3 , Belgesel ,Yazarlar
I